این معدن در 40 کیلومتر شرق ایستگاه پل سفید و در روستای میانا در جنوب استان مازندران واقع شده است. فاصله معدن تا قائمشهر 88 کیلومتر است.
پروانه بهره‌برداری در سال 1354 به نام شرکت شاهین صادر شده است. این شرکت برای مدتی به بهره‌برداری فلورین مبادرت و محصول استخراجی را به شرکت ملی فولاد فروخته است. در اواسط سال 1365 معدن به شرکت منطقه‌ای معادن مازندران واگذار گردیده است و این شرکت معدن را تجهیز و به بهره‌برداری ادامه داده‌ است. در سال 1369 تحقیقات فرآوری در مقیاس آزمایشگاهی توسط مؤسسه تحقیقات و کاربرد مواد معدنی بر روی معدن انجام گرفت...
نتایج حاصله نشان داده است که بهترین روش برای دستیابی به کنسانتره فلورین با عیار سرامیکی روش فلوتاسیون می‌باشد.
روش ثقلی بدلیل نزدیکی وزن مخصوص کانیهای گانگ و فلورین نتایج مطلوبی نداشته است. همچنین در حین خردایش و عملیات آسیا حداکثر دقت باید صورت پذیرد تا میزان نرمه حاصل تا حد ممکن کاهش یابد.
در محدوده معدن تشکیلات ژوراسیک شامل بخش ماسه‌ای وشیلهای زیرین و آهک فوقانی دلیجان و لار و همچنین قسمت کوچکی از تشکیلات ماسه‌ای کرتاسه و تشکیلات کرج رخنمون دارند.
کانی سازی در آهکهای دولومیتی سازند الیکا احتمالا در امتداد گسل‌ها به وقوع پیوسته است.
شکل کانسار استوک ورک و شامل رگه‌ها و عدسی‌های متعدد و در ارتباط با یکدیگر می‌باشد. طول رگه اصلی در حدود 750 متر است و عمق رگه در حدود 40 متر تعیین شده است.
کانسنگ معدن را فلورین و سرب و کمی باریتین با گانگ کلسیت تشکیل میدهد. ذخیره مورد تأیید در گواهی کشف 500،000 تن با عیار 56/46 درصد فلورین و 1/11 درصد سرب تعیین شد ولی در محاسبات بعدی توسط شرکت شاهین ذخیره قطعی معدن،17000۰۰تن با عیار 30 درصد فلورین و 7 درصد سرب برآورد گردیده است. با توجه به اینکه مواد باطله روی معدن حاوی مقدار کمی فلورین و سرب است. ذخیره معدن 1 میلیون تن با عیار 30 درصد فلورین و 7 درصد سرب از طرف وزارت معادن و فلزات مورد تأیید قرار گرفت. بر مبنای آخرین گزارش وزارت معادن در بهمن 1378 ذخیره قطعی این معدن 338،000 تن گزارش شده است. در نمونه‌های سنگ جوری شده به خصوص در نمونه‌هایی که عیار فلورین به حد اسیدی نزدیک می‌شود ناخالصی‌های گانگ، مواد فلزی و مضر بسیار کم است. این کانسار به علت وسعت و ذخیره جزو مهمترین ذخایر فلورین ایران به شمار می‌رود.
                                                                         منبع: http://www.rostamiyana.blogsky.com/1389/09/30/post-3/
طبقه بندی: اطلاعات، 
برچسب ها: معادن دودانگه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ شنبه 30 دی 1391 توسط جوانان دودانگه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات