عالم فقید حضرت آیت الله اسحاق باكویی كتریمی در سال 1271 هجری ـ شمسی در روستای كتریم دودانگه از توابع شهرستان ساری در یك خانواده روحانی دیده به جهان گشود.
پدر وی مرحوم آیت الله زین العابدین باكویی از علمای گرانقدر جهان اسلام بود كه سال های عمر پربركت خود را در كسب علم و تهذیب نفس و خدمت به امت اسلام سپری كرد.
آیت الله اسحاق باكویی با مرحوم محمدرضا مظفر مولف كتاب اصول مظفر كه درحال حاضر در حوزه های علمیه سراسر كشور تدریس می شود و نیز با آیت الله سیدابوالحسن اصفهانی , آیت الله كوهستانی و آقای فاضل بابلی همدوره بوده است .

حضرت آیت الله اسحاق باكویی كتریمی از زمره مردان عرصه علم و عمل بود كه عمر شریف خود را در كسب علم و معرفت و نشر فرهنگ غنی و رهایی بخش اسلام ناب محمدی (ص ) و مبارزه با هوای نفس صرف نمود. او بدور از هیاهوی نام و نشان , گمنامی را برگزید و در اوج معرفت و عرفان با سادگی مطلق و بری از هرگونه تشریفات در میان مردم عامی و جامعه كوچك روستایی به پرورش طلاب و تعلیم دینی مردم پرداخته بود.
معظم له عالم وارسته ای بود كه با وجود آنكه در زمان تحصیل مشكلات فراوانی داشت و از اقل امكانات مادی نیز محروم بود در تحصیل علم بسیار كوشش می نمود بطوریكه در ادبیات عرب , فقه و اصول از تبحر خاصی برخوردار بود و تا آخر عمر همواره با مطالعه انس و الفت خاصی داشت .
حضرت آیت الله اسحاق باكویی با همان بضاعت اندك مالی كه از طریق كشاورزی كسب می كرد به تربیت طلاب روستای كوچك كتریم مشغول بود و افراد بسیاری از جمله دو فرزند پسر خود را به كسب علوم حوزوی و تحصیل در حوزه علمیه قم تشویق كرد كه هم اكنون بسیاری از آنان منشا خدمات شایانی می باشند.
او پس از طی مراحل اولیه تحصیل , برای تحصیلات عالیه و كسب معارف به نجف اشرف عزیمت و در محضر آیات بزرگ حوزه منوره نجف اشرف كسب فیض علمی و معنوی نمود و با كوله باری از علم و معرفت به زادگاهش روستای كتریم بخش دودانگه مراجعت كرد.
معظم له بحق از مصادیق بارز علمای ربانی بود و در طول عمر شریف خود تهجد شبانه را ترك نكرد بطوریكه همیشه سر شب می خوابید و ساعاتی قبل از اذان صبح به تهجد می نشست .
مرحوم آیت الله اسحاق باكویی غالبا زیارت عاشورا (با صد لعن و سلام ) را قبل از اذان صبح به پایان می رسانید و بعد از نماز صبح نیز تا طلوع آفتاب بیدار می ماند و از ساعات با بركت بین الطلوعین برای مطالعه و گاها برای امور كشاورزی استفاده می كرد.
بگفته حضرت آیت الله بهجت وی در نجف اشرف اوائل شب می خوابید نیمه شب از خواب برمی خاست و به مطالعه , نماز شب و تلاوت قرآن مشغول می شد.
مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره ) نیز به خاطر همین خصایص به مرحوم آیت الله اسحاق باكویی كتریمی علاقه ویژه ای داشت و برای او احترام فراوانی قائل بود بگونه ای كه هرگاه ایشان به قم می رفت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره ) به دیدارش می رفت و به فرزندان ایشان می فرمود كه در جبین پدرشان نورانیتی مشاهده می كند. ایشان به آنان سفارش می كرد مانند پدرشان باشند و پدر خود را سرمشق خود قرار دهند.
علیرغم اصرار زیاد علمای بزرگ ساری بر حضور حضرت آیت الله اسحاق باكویی در این شهر به منظور اداره حوزه علمیه و تربیت طلاب در ساری وی خدمت به مردم روستای زادگاه خود را انتخاب كرد.
او معتقد بود كه باید از دسترنج خود امرار معاش كند و براساس این اعتقاد تا آخر عمر و تا زمانی كه توانایی داشت امور كشاورزی را شخصا انجام می داد و از وجوهات شرعیه تا آنجا كه می توانست استفاده نمی كرد و به همین خاطر مورد احترام خاص و عام بود و مردم منطقه ارادت خاصی به او داشتند تا حدی كه او مرجع حل اختلاف و پاسخگوی مسایل شرعیه و حل و فصل مرافعات بود و در ابعاد وسیع به عنوان یك محور و ملجا برای مردم دودانگه ساری به حساب می آمد.
حضرت آیت الله اسحاق باكویی از نعمت خط زیبا برخوردار بود و دست نوشته های زیادی از او به جای مانده كه كتاب نصاب مازندرانی یكی از دست نوشته هاست . این كتاب مانند فرهنگ منتهی با نظمی شیوا و اشعاری زیبا جملات مازندرانی را به فارسی و بالعكس برگردان نموده است . از دیگر آثار مرحوم آیت الله اسحاق باكویی میتوان به كتاب های مقتل و سئوال و جواب اشاره كرد.
حضرت آیت الله باكویی در سال 1363 در سن 92 سالگی دارفانی را وداع گفت و در آرامگاه دارالاسلام قم به آغوش خاك سپرده شد.  

منبع:http://mosa1356.blogfa.com/

طبقه بندی: مشاهیر، 
برچسب ها: علماء دودانگه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
نوشته شده در تاریخ جمعه 9 تیر 1391 توسط جوانان دودانگه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic